Ohjelma-aikataulu: yli 80 puhujaa ja alan asiantuntijaa!

 

31.10.-1.11.2022 Messukeskus Siipi, Helsinki

Ohjelma maanantai 31.10.2022

GeoForum Summit 2022 -tapahtuman ensimmäisenä päivänä pääteemoja ovat rakennettu ympäristö ja luonto! Näyttely on auki maanantaina klo 10.30-17.00.

Ohjelma tiistai 1.11.2022

Tiistain ohjelman pääpaino on vihreässä siirtymässä ja turvallisuuskysymyksissä! Näyttely on auki tiistaina klo 10.30-15.00!

Ilmainen näyttely

Tapahtumassa on asiantuntijaseminaarien lisäksi paikkatietoalan suurin ilmainen näyttely. Asiantuntijaseminaariin tarvitset maksullisen pääsylipun, mutta näyttelyalueelle pääsyyn riittää rekisteröityminen näyttelyvieraaksi. 

Seminaaripuhujat

Ohjelma

Ohjelma toteutetaan tapahtumakumppaneidemme kanssa, jotta voimme taata laadukkaan tapahtuman jokaiselle kävijälle. Ohjelmassa korostuvat tänä vuonna luonto, rakennettu ympäristö ja turvallisuus!

Eeva Primmer
Eeva Primmer

Tutkimusjohtaja, Suomen ympäristökeskus

Ville Niinistö
Ville Niinistö

Euroopan parlamentin jäsen

Anna Mustajoki
Anna Mustajoki

Director Consulting Services, CGI Suomi Oy

Atso Andersén
Atso Andersén

Johtava konsultti, CGI Suomi Oy

Juhani Damski
Juhani Damski

Kansliapäällikkö, Ympäristöministeriö

Minna-Mari Kaila
Minna-Mari Kaila

Ylijohtaja, Ruokaosasto, Maa- ja metsätalousministeriö

Juho Heikkilä
Juho Heikkilä

Metsätiedon johtava asiantuntija, Suomen metsäkeskus

Harri Huupponen
Harri Huupponen

Toimitusjohtaja, Metsätilat.fi Palvelut Oy

Lasse Turunen
Lasse Turunen

Avainasiakaspäällikkö, Blom Kartta Oy

Seppo Kilpiäinen
Seppo Kilpiäinen

Johtava asiantuntija, Metsäkeskus

Tarja Wallenius
Tarja Wallenius

Projektipäällikkö, Metsähallitus

Ari Heinonen
Ari Heinonen

Mittauspäällikkö, Jyväskylän kaupunki

Eero Vihavainen
Eero Vihavainen

Myynti-insinööri, Geotrim Oy

Lauri Hartikainen
Lauri Hartikainen

CEO, Pointscene Oy

N/A
N/A

N/A

Sampo Savolainen
Sampo Savolainen

CTO, Spatineo

Isabel Donner
Isabel Donner

GIS Consultant, Spatineo Oy

Elise Järvenpää
Elise Järvenpää

Erikoissuunnittelija, Suomen ympäristökeskus

Mikko Niemi
Mikko Niemi

Metsätietoasiantuntija, Tapio Oy

Ville Mäkinen
Ville Mäkinen

Tutkimusryhmäpäällikkö, Maanmittauslaitos

Hermanni Hentunen
Hermanni Hentunen

Maanmittausinsinööri, Maanmittauslaitos

Juha-Pekka Saarelainen
Juha-Pekka Saarelainen

Toimitusjohtaja, Watec Consulting Oy

Antti Kajanus
Antti Kajanus

Director Consulting Expert, CGI Suomi Oy

Sini Miettinen
Sini Miettinen

Asiakkuusasiantuntija, Tapio Oy

Juho Lammi
Juho Lammi

Metsätietoasiantuntija, tuotepäällikkö, Tapio Oy

Olli Leino
Olli Leino

Johtaja, digitalisaatio, Metsä Group

Tuomas Häme
Tuomas Häme

Tutkimusprofessori, VTT

Sakari Sarjakoski
Sakari Sarjakoski

CGI Suomi Oy

Miika Kostamo
Miika Kostamo

Key Account Manager, Arkance Systems Finland Oy

Pasi Laurila
Pasi Laurila

Tietokirjailija

Petri Kaihia
Petri Kaihia

3D-Win / Novatron Oy

Tiia Palvimo
Tiia Palvimo

Paikkatietoasiantuntija, Ramboll Finland Oy

Lotta Toivonen
Lotta Toivonen

Kiertotalousasiantuntija, Sitra

Johanna Sääksniemi
Johanna Sääksniemi

Yleiskaava-arkkitehti, Lahden kaupunki

Simo Paukkunen
Simo Paukkunen

Projektijohtaja, Karelia-ammattikorkeakoulu

Heidi Kuusniemi
Heidi Kuusniemi

Johtaja, digital economy, Vaasan Yliopisto

Kim Nyberg
Kim Nyberg

Teknologiajohtaja, Trimble Solutions Oy

Teemu Lehtinen
Teemu Lehtinen

CEO, KIRAHub ry

Jani Kylmäaho
Jani Kylmäaho

Kehitys- ja digitalisaatiojohtaja, Maanmittauslaitos

Antti Jakobsson
Antti Jakobsson

Yli-insinööri, Maanmittauslaitos

Emil Kastehelmi
Emil Kastehelmi

Sotahistorian tutkija

Pekka Sarkola
Pekka Sarkola

Paikkatietoasiantuntija, Gispo Oy

Aija Holopainen
Aija Holopainen

Paikkatietopäällikkö, PAKU:n puheenjohtaja, Lahden kaupunki

Pietari Niinimäki
Pietari Niinimäki

Opiskelija (tietojenkäsittelytiede), yrittäjä (Multimodular Games)

Martti J. Kari
Martti J. Kari

FT, eversti (evp.), yliopistonopettaja, Jyväskylän yliopisto

Matti Rantanen
Matti Rantanen

Turvallisuusasiantuntija, Maanmittauslaitos

Minna Romppanen
Minna Romppanen

Johtava asiantuntija, Maanmittauslaitos

Mika Hyytiäinen
Mika Hyytiäinen

Sotilasprofessori (evp), TkT

Jarno Limnéll
Jarno Limnéll

Kyberturvallisuuden professori / Sotatieteiden tohtori, Aalto Yliopisto

Anna Mustajoki
Anna Mustajoki

Director Consulting Services, CGI Suomi Oy

Heikki Hernesmaa
Heikki Hernesmaa

Teknologiateollisuus ry, Valmiuspäällikkö / Teknologiapoolin poolisihteeri

Marko Saastamoinen
Marko Saastamoinen

Lead consultant, Esri Finland Oy

Ossi Örn
Ossi Örn

Kaupunkimittausinsinööri, Vantaan kaupunki

Kirsi-Maria Viljanen
Kirsi-Maria Viljanen

Yleiskaavapäälikkö, Porin kaupunki

Simo Veijalainen
Simo Veijalainen

Maanmittausinsinööri, Kangasalan kaupunki

Jarkko Sireeni
Jarkko Sireeni

Toimitusjohtaja, xD Visuals Oy

Kalle Vaismaa
Kalle Vaismaa

Industry Professor, Tampereen yliopisto

Juha Liukas
Juha Liukas

Johtava konsultti, Sitowise Oy

Petri Vainio
Petri Vainio

Investointipäällikkö, Espoon kaupunki

Mike von Wehrt
Mike von Wehrt

Director, Trimble Solutions Oy

Tuomo Mäläskä
Tuomo Mäläskä

Paikkatietoasiantuntija, Kouvolan kaupunki

Sami Kajander
Sami Kajander

Paikkatietoinsinööri, Lahden kaupunki

Tiina Talvitie
Tiina Talvitie

Kaupungingeodeetti, Helsingin kaupunki

Tiina Kuokkanen
Tiina Kuokkanen

Director, Esri Finland Oy

Milla Ratia
Milla Ratia

Digitalisaatiojohtaja, Suur-Savon Sähkö -konserni

Janne Lausvaara
Janne Lausvaara

Toimitusjohtaja, Tietorahti Oy

Joni Kaitaranta
Joni Kaitaranta

Data Coordinator, Helcom

Jari Kainuvaara
Jari Kainuvaara

BIM manager, Novatron Oy

Tuomas Anttila
Tuomas Anttila

Myyntipäällikkö, BuildingPoint Finland

Riku Laiho
Riku Laiho

VDC-päällikkö, NCC Suomi Oy

Pyry Virrantaus
Pyry Virrantaus

COO, Aiforsite Oy

Sakari Jäppinen
Sakari Jäppinen

Suunnittelupäällikkö, Espoon kaupunki

Satu Reisko
Satu Reisko

Projektipäällikkö, DigiFinland Oy

Anssi Hänninen
Anssi Hänninen

Erityisasiantuntija, Ympäristöministeriö

Päivi Malmi
Päivi Malmi

Hankepäällikkö, Suomen ympäristökeskus

Pekka Aalto
Pekka Aalto

Myyntijohtaja, Platform of Trust

Pasi Piela
Pasi Piela

Senior Advisor, Tilastokeskus

Timo Aro
Timo Aro

Johtava asiantuntija, MDI Oy

Rina Tammisto
Rina Tammisto

Ryhmäpäällikkö, Tieto- ja tilastopalvelut, Tilastokeskus

Ville Helminen
Ville Helminen

Erikoistutkija, Suomen ympäristökeskus

Samuli Lehtonen
Samuli Lehtonen

Data Partnership Manager, HERE Technologies

Ossi Kotavaara
Ossi Kotavaara

Tutkimusjohtaja, Oulun yliopisto

Janne Paitsola
Janne Paitsola

Maajohtaja, Infrakit Oy

Hannu Lehtikankare
Hannu Lehtikankare

Rakennuspäällikkö, Espoon kaupunki

Tuomas Koivisto
Tuomas Koivisto

Tietomallikoordinaattori, Kreate Oy

Markku Palkama
Markku Palkama

Mittauspäällikkö, tuotannon tietomallikoordinaattori, Destia Oy

Teemu Liimatainen
Teemu Liimatainen

Kehittämispäällikkö, Jyväskylän kaupunki

Carl Reed
Carl Reed

PhD, former CTO, Open Geospatial Consortium

Ananya Narain
Ananya Narain

Director-GW Consulting, Geospatial World

Pääkumppanit

Vaikuttajakumppanit

Tapahtuma­kumppanit